Nuogąstavimai, kad mūsų paskelbtoji "Rusijos sulaikymo strategija" nesulauks rimtų diskusijų, nepasitvirtino. Pakankamai nemažai gerų, gilių, nors dažnai ir kritiškų komentarų pasirodė įvairioje, ypač internetinėje žiniasklaidoje. Yra apie ką pagalvoti ir pamąstyti, kaip neleisti diskusijai užgesti.
Sureagavo ir Rusijos spauda. "Regnum" išsivertė visą strategiją ir patalpino savo internete. Po to pasirodė ir komentarai. Sakyčiau, kad labai savotiški ir tuo įdomūs. Gegužės 22 rusiškas dienraštis "PBK daily" atspausdino V.Jaduchos komentarą, pavadintą "Europos kurstytojai", kurį būtų vertą visą paskaityti. Kaip nebūtų keista, rusų analitikai mūsų parengtą dokumentą analizuoja rimčiau nei tai daroma Lietuvoje. Pabandysiu pateikti keletą neverstų citatų:
"Эксперты связывают его ["Rusijos sulaikymo strategija"] появление с реализацией планов США по созданию буфера между РФ и Европой и по развалу энергетического альянса ЕС с Россией. По сути, это начало конца ЕС: под давлением его новых членов Западная Европа превращается в «Восточную Америку».
Dar viena įdomi citata:
"Рекомендуется принять меры по снижению популярности русскоязычных СМИ, «взращивать литовский патриотизм» и не допускать избрания президентов, лояльных к РФ."
Šioje citatoje atkreipčiau ypatingą dėmesį į tai, kad Rusijos ekspertai konstatuoja, jog mūsų strategijoje siūlomas svarstymas kaip būtų geriau Lietuvoje rinkti Prezidentą reiškia tik vieną - yra siūloma neleisti rinkti Rusijai lojalių Prezidentų. Tai reiškia, kad ligšiolinė sistema Rusijos manymu leisdavo Rusijai Lietuvoje turėti Rusijai lojalius Prezidentus. Negaliu ginčyti su tokia Rusijos ekspertų išvada.
Na ir dar viena įdomi citata, kurioje rusų ekspertas cituoja vokiečių ekspertą:
«Подобные планы ведут к свертыванию умеренной линии ФРГ, возглавляющей Евросоюз, — заметил РБК daily эксперт Германского совета по внешней политике Александр Рар. — Германия во многом ориентировала Европу на Евразию, но, боюсь, Брюссель под давлением новых членов начнет скатываться к политике сдерживания. Это ведет к отказу от Североевропейского газопровода, развалу энергетического альянса и созданию трансатлантической Европы».
Taigi, taigi, - pasirodo mes su savo strategija sėkmingai bandome sugriauti Gazpromo ir Šrioderio dujų vamzdžio Baltijos jūroje planus.
Na ir pabaigai žodžiai, kurie tiesiog glosto strategijos autorių savimeilę:
Пока это лишь проект, однако эксперты не сомневаются в его серьезности.«Это чисто американский план, — сказал РБК daily директор Международного института политической экспертизы Евгений Минченко. — Его тезисы предполагают создание санитарного коридора между Россией и Европой и мощного проамериканского блока внутри ЕС во главе с новой региональной державой в лице Польши. Он должен противостоять Франции и Германии, навязывая им свою волю при поддержке США. При этом создание новой Речи Посполитой для США важнее западных стандартов демократии».
Štai pasirodo, kokio masto dokumentą mes parengėme!!!
Kažkaip savo gebėjimų taip aukštai nevertinome, su amerikiečiais savo kartais gal ir naivių idėjų nederinome, bet jeigu Rusijos ekspertai visu rimtumu analizuoja mūsų strategijos globalias pasekmes, tai gal reikės dar kokių "strategijų" parašyti.
O jeigu rimtai, tai diskusijų, - tiek lietuviškų, tiek tarptautinių rezultatus reikia sukratyti savo galvoje ir tada pabandyti pereiti prie konkretesnių temų, susijusių su Rusijos sulaikymu, plėtojimo. Europa skelbia beveik "apmąstymų periodą" santykiuose su Rusija. Mes turime ir Lietuvoje taip pat turėti "apmąstymų periodą". Savo strategijos projektu tai ir pradėjome. Dabar reikia jau diskusijų konkrečiomis temomis:
a)ko galime laukti iš Rusijos?
b)kokios ES mums reikia - vieningos, su vieninga energetikos ir santykių su Rusija politika, ar tokios kaip dabar - su kiekvienos šalies "liberum veto" teise ir teise vesti separatines derybas su Rusija?
c)kaip mums apginti savo informacinę erdvę nuo vis stiprėjančios rusiškos informacinės invazijos?;
d)kaip tvarkyti savo vidaus gyvenimą, kad gebėtume stabdyti politinės sistemos eroziją ir gaivintume visuomenės imunitetą "protų okupacijai"?.
Visa tai reikalauja konkrečių atsakymų. Taigi pasiraitojus rankoves, teks jų ieškoti ir rašyti.
O šalia - malonus sutapimas. Paskutiniame "Foreign Affairs" (viename populiariausių tarptautinės politikos žurnalų) numeryje paskelbtas Julijos Tymošenkos straipsnis "Containing Russia" ("sulaikant Rusija"). Per Google nėra sunku rasti kopiją. Jeigu kas nori po ranką turėti suvestinę apie Rusijos ekonomikos ir ypač energetikos perspektyvas - šį tekstą verta turėti po ranka, nors daugelį dalykų teko jau anksčiau skaityti. Kokių nors radikaliai naujų politinių idėjų neradau, bet vistiek smagu, kad keliame tą pačią mintį - kaip sulaikyti Rusiją. Ir adresatas tas pats - Vakarai, nors mes daug dėmesio skyriame ir savo vidaus reikalams.
Taigi Rusijos sulaikymo reikalas įgauna vis daugiau tarptautinio skambesio. Svarbu tik, kad mes Lietuvoje neišsigąstume ir nepradėtume ieškoti būdų kaip save sulaikyti nuo diskusijų apie Rusijos sulaikymą.
Taigi, taigi...