Rytoj Vyriausybė Seime pateiks kitų metų biudžetą. Tik šiandien gavome jo pristatymui skirtą informaciją. Tik dalį spėjau atidžiau peržiūrėti. Ta proga norisi užduoti keletą klausimų:
Ar tikrai biudžetas yra “rekordiškai didelis” ir ar tikrai biudžetas yra “socialiai orientuotas”?
Keista - socialdemokratai per 7 savo buvimo valdžioje metus nesugalvojo jokių naujų terminų biudžeto pristatymui. Kiekvienais metais biudžetas yra pristatomas, naudojant tas pačias klišes: tariamai, biudžetas yra rekordiškai didelis ir tariamai, biudžetas yra socialiai orientuotas.
Dėl “rekordinio dydžio”: Būtų keista, jeigu ekonomikai augant po 7-8 procentus, ir radikaliai nemažinant mokesčių, nacionalinis biudžetas staiga imtų ir sumažėtų. Biudžeto pajamų augimą, esant tai pačiai mokestinei sistemai, sąlygoja BVP augimo ir infliacijos dydžiai. Tai kam kiekvienais metais girtis biudžeto rekordiškumu?
Ar biudžeto augimas neturėtų būti didesnis, nei suplanuotas?
Stebina tai, kad Finansų ministerija planuoja kitiems metams staigų ekonomikos augimo tempų mažėjimą: nuo šių metų 8.6 proc. iki 5.3 proc. Iš kitos pusės, stebina ir Finansų ministerijos ramus požiūris į infliaciją: 2008 m. infliacijos prieaugis pagal Finansų ministeriją bus visai nedidelis: infliacija 2007 m.- 5.1 proc.; infliacija 2008 m. – 5.6 proc. Žinant, kad Lietuvos makroekonominiai procesai dažniausiai tiksliai, bet su metų pavėlavimu atkartoja mūsų kaimynų latvių ir estų procesus, o Latvijoje šiuo metu infliacija jau siekia daugiau nei 10 proc., sunku paaiškinti kodėl Finansų ministerija planuoja tik tokią žemą infliaciją Lietuvoje 2008 metais.
Reikia prisiminti, kad sumažinus BVP augimo ir infliacijos prognozes tenka mažinti ir nacionalinio biudžeto pajamų prognozes. Ar nėra taip, kad Finansų ministerija ir Vyriausybė artėjant rinkimams norėtų turėti surenkamų pajamų daugiau nei buvo suplanuota tam, kad prieš rinkimus galėtų kai kurias grupes pamaloninti perskirstomu biudžetu.
Ar nestebuklingas pajamų iš PVM augimas?
Nors kyla įtarimų, kad Finansų ministerija suplanavo sumažintą mokesčių surinkimo planą, tačiau iš kai kurių mokesčių planuojamas pajamų prieaugis verčia stebėtis . Štai pavyzdžiui iš PVM mokesčių 2008 metais ruošiamasi surinkti 1.43 karto daugiau pajamų nei 2007 m. Tokio PVM pajamų prieaugio nėra buvę nuo pat 2004 metų. Tai ką reiškia toks prieaugis? Iš ko jis bus pasiektas.
Ar biudžetas tikrai yra “socialiai orientuotas”?
Biudžetas yra orientuotas į ministrę Blinkevičiūtę, bet ne socialiai orientuotas. Tokios svarbios socialinės sritys , kaip sveikatos apsauga ar švietimas gaus santykinai mažesnį finansavimą, matuojant procentais nuo viso biudžeto, nei gavo 2007 metais: švietimas – 21.2 proc (2007) ir 18.9 proc (2008) /past. 2004 m buvo 25.0 proc./; sveikatos apsauga – 6.1 proc (2007) ir 5.6 proc (2008). Santykinai auga tik išlaidos viešajai tvarkai, ekonomikai, aplinkos apsaugai ir socialinei apsaugai. Atrodo, kad valstybės biudžeto orientaciją lemia ES lėšų įsisavinimo poreikiai, ir tam reikalingo nacionalinio kofinansavimo skyrimas, o ne koks nors suvokimas kas yra aktualiausios mūsų visuomenės gyvenimo problemos.
Ką reiškia ministro Šadžiaus vieši pareiškimai, kad Tėvynės Sąjungos parama biudžeto priėmimui nėra reikalinga, nes jie tokios ir nesitiki?
Taigi su biudžetu viena iš didžiausių intrigų - tai su kieno parama tokį biudžetą Vyriausybė ruošiasi Seime patvirtinti? O gal sąmoningai siekia to, kad jis būtų nepatvirtintas?