2007-11-30

Pokalbis su D.Tusku

Šiandien D.Tuskui lankantis Vilniuje, pasimatėme kaip dviejų giminingų konservatyvių partijų, Europos Liaudies Partijos bendražygių, vadovai. Dalyvavo ir E.Zingeris, nes eilinį kartą jis daug padarė, kad toks susitikimas įvyktų. Pokalbis su Tusku buvo smagus ir malonus: ir apie energetiką, ir apie tautines mažumas, ir apie partinę strateginę partnerystę. Atrodo, kad tikrai rasime sutarimą ir tarpusavio supratimą. Draugų Piliečių Platformoje turime, ir ne vien tik Premjerą. Sausio 13 į Vilnių atvyks Lenkijos Seimo maršalka Komarovskis, kilęs iš Lietuvos dvarininkų nuo Rokiškio apylinkių giminės.

Be abejo, kyla klausimas, - kodėl Lenkija dar vis nepasirašo elektros tilto sutarties. Tiesą sakant, suprasti nėra lengva, bet spėju, kad tiltas veiks tik tada, jei lenkai žinos, kad juo tekės elektra iš atominės elektrinės. Ir pastatytas jis bus tik tada, kai tokia elektra juo galės tekėti. Ir tik tam....

2007-11-29

Dviguba pilietybė

Šiandien įvykdžiau savo pažadą A.Lydekos vadovaujamai darbo grupei, kuri svarsto pilietybės įstatymo reikalus. Parengiau labai trumpą "dvigubos pilietybės" koncepciją, sutrumpinęs savo parengtame įstatymo projekte, kurį pateikiau dar pavasarį, numatytą sąrašą atvejų, kai yra galima turėti dvigubą pilietybę iki iš esmės dviejų atvejų: pirmas, Lietuvos pilietis gali turėti ir kitos valstybės pilietybę, tik tuo atveju jeigu ta kita valstybė yra ES, NATO narė arba atitinka euroatlantinus kriterijus ir antra, tarpukario Lietuvos piliečių palikuonys, dabar turintys kitos valstybės pilietybę, gali turėti ir Lietuvos pilietybę. Siūlau ir papildomai diskutuoti ar antruoju atveju reikia išskirti lietuvių ir nelietuvių kilmės asmenis ir ar nelietuvių kilmės asmenims numatyti papildomus reikalavimus (pvz. nuolat gyventi Lietuvoje) ar ne.

Esu įsitikinęs, kad tokios "dvigubos pilietybės" nuostatos niekaip neprieštarauja Konstitucija, bet apsisaugojant būtų galima priimtą įstatymą iš karto atiduoti į Konstitucinį Teismą ir ištirti.

Niekaip nesuprantu, kodėl Seime taip lėtai yra svarstomas "dvigubos pilietybės" klausimas.

2007-11-28

Tai ką daryti su tokia Vyriausybe?????

Šiandien buvo užėjęs vienos įtakingos ES šalies ambasadorius, - nustebęs ir sunerimęs, kad Vyriausybė nesiima jokių diplomatinių žingsnių ES sostinėse dėl Ignalinos II bloko likimo. Galima suprasti, kad kalba ne vien savo šalies vardu. Jiems akivaizdu, kad po II bloko uždarymo laukia ekonominis ir energetinis sunkmetis ir jiems keista, kad Lietuva yra tokia pasyvi.
Tai ką daryti su tokia Vyriausybe???????

Šiandien Premjeras buvo sukvietęs frakcijų atstovus tradiciniams pusryčiams, kurių metu buvo pristatyta Vyriausybės pozicija derybose su NDX dėl nacionalinio investuotojo formavimo.
Galima spėti, kad Kruonio hidroakumuliacinė po visų įvertinimų yra įvertinta grynu 0 (nuliu). Atrodo, kad Vyriausybė su dideliu entuziazmu sieks Kruonį išimti iš "Lietuvos Energijos" sudėties, nes palikus Kruonį LE sudėtyje, palikti jo vertę lygia 0 nepavyktų, o tada NDX akcijų kiekis Nacionalinio investuotojo sudėtyje gali sumažėti žemiau 34 proc. Vėl negali atsikratyti jausmo, kad Vyriausybė visų pirma rūpinasi NDX interesais.
Tai ką daryti su tokia Vyriausybe????

Įdomu, kaip atskyrus Kruonį į savarankišką įmonę, tokia įmonė galėtų veikti, jeigu jos vertė yra lygi nuliui. Koks bankas jai skolintų pinigus? O gal tada galima būtų ją nusipirkti už kokius nors dešimt litų?
Kadangi yra aiškinama, kad Kruonio vertė lygi nuliui, nes veikdamas LE sudėtyje, Kruonis nei perka, nei parduoda elektrą, kurią gauna ir kurią atiduoda Lietuvos Energijai, tai atskyrus Kruonį nuo LE situacija kardinaliai pasikeis, nes tarp LE ir savarankiško Kruonio turės atsirasti sutartiniai santykiai. O tai reiškia, kad Kruonis pradės gauti realias pajamas ir jo vertė iš karto pasidarys lygi nebe nuliui.

Visą tai rašau tik tam, kad dar ir dar kartą įsitikinčiau, jog Vyriausybė, ruošdamasi Nacionalinio investuotojo formavimui, visiškai nepadarė namų darbų. Kruonio reikalus Vyriausybė turėjo išsiaiškinti dar vasarą ir taip sutvarkyti santykius tarp Kruonio ir LE bei Kruonio tarifus, kad Kruonis būtų vertinamas ne 0 (nuliu), o normalia verte.

Ir vėl tas pats klausimas, - tai ką daryti su tokia Vyriausybe?????

O gal teisiausias yra Kęstutis Girnius: Lietuvai reikia naujos Vyriausybės ir naujo Seimo?????

2007-11-27

Rezervinė galia

Ne apie energetikoje svarbią rezervinę galią noriu tarti keletą žodžių. Apie rezervinės galios (rezervistų galios) įtaką liustracijos procesui keletą minčių noriu pasakyti.

Seime pusantrų metų vyko grumtynės įrašyti ar ne KGB rezervistus į liustruojamųjų sąrašą. Galų gale, kai Seimas įstatymą su rezervistais priėmė, Prezidentas įstatymą vetavo.

Šiandien Prezidentas Seimui pateikė savąjį liustracijos įstatymą, kurio esminis skirtumas nuo Seimo anksčiau priimto yra tai, kad jame nebeliko rezervistų apibrėžimo ir, svarbiausia, nebeliko įpareigojimo Liustracijos komisijai registruoti ir skelbti rezervistų sąrašus. Kiti skirtumai - dėl naujo prisipažinimo termino ir dėl termino iki kada dirbs Liustracijos komisija nėra nauji, nes Seime jau buvo diskutuoti ir atmesti. Bet šios tariamos naujovės tinka tam, kad diskusijos dėl jų paslėptų skirtumą dėl rezervistų.

Taigi, rezervistų galia pagal įtaką visai valstybės valdžia yra didesnė nei ta rezervinė galia, kurios reikia saugiam atominės elektrinės veikimui.

Socialdemokratų energetinis kadrilis

Socialdemokratai apgynė slibiną ir premjerą bei išbarė Vytenį, pakilusį į kovą su slibinu. Socialdemokratinė pasaka ir Vytenio svajonė tuo ir pasibaigė - Vytenis netaps didvyriu, įveikusiu slibiną.

Juokas juokais, bet socialdemokratiniai viražai energetikos reikaluose kelia vis daugiau nerimo. Nors slibinas ir apgintas, tačiau atominės elektrinės idėja intensyviai stumiama į šalikelę. Štai "alfa" aprašo socialdemokratų Prezidiumo ir frakcijos posėdį ir teigia, kad "ilgą kalbą pasakė A. Brazauskas. Jis palaikė idėją kurti nacionalinį investuotoją, bet aršiai kritikavo idėją statyti naują atominę elektrinę, kuri neva gali būti per brangi. Kaip alternatyvą jis paminėjo naujos kartos šiluminę jėgainę."
Kaip praneša spauda, socialdemokratai nutarė sudaryti partinę energetikos reikalų grupę, kuriai vadovaus Brazauskas. Ką tai reiškia, - kad socialdemokratai intensyviai kurs nacionalinį investuotoją, o atominės elektrinės nestatys?

Tokių minčių pasigirsta vis daugiau, - teigiama, kad panašiai mąsto ir NDX vaikinai, vis garsiau apie tai kalba ir tie lietuviški energetikos ekspertai, kuriuos visada laikydavau dujų mėgėjais, net ir R.Kuodis panašiai formuluoja.

Kažkaip, Lietuvoje strateginių minčių svyravimo amplitudės yra stulbinančios - prieš metus A.Brazauskas džiaugėsi, kad su latvių ir estų premjerais pasirašė Trakų memorandumą dėl naujos atominės elektrinės statybos, o dabar jau "aršiai kritikuoja idėją statyti naują atominę elektrinę".

Atsiranda esminis klausimas - jeigu elektrinė nebus statoma, tai kam tada reikalingas trigalvis slibinas???

Todėl prieš pritardami derybų dėl trigalvio slibino rezultatams, - turėsime reikalauti aiškių garantijų, kad atominė elektrinė tikrai bus statoma.

2007-11-26

Kaip aptapšnoti Jurgį Mačiūną

Skaitau "Delfį" ir galvoju ar Vilnius - vis dar Lietuvos sostinė ar tik eilinė "skylė", kaip jaunimas pasakytų. Vienas iš Pakso patikėtinių vicemeras E. Lementauskas, užėmęs Meko centro Tarybos pirmininko postą, ištarė daug pasakančius žodžius:

„Menų centro vadovas turės atsakyti, kas priėmė sprendimą įsigyti J. Mačiūno kolekciją, kodėl būtent J. Mačiūno ir kodėl už tokią kainą“, - DELFI pirmadienį teigė E. Lementauskas.

Keista, kad vadovas neturės atsakyti, kas tas J. Mačiūnas, kad jam buvo nuspręsta skirti kelis milijonus. A.Paleckis jau pagarsėjo, išaiškinęs, kad Gugenheimas yra sukčius ir tinkamas tik trečiajam pasauliui. Lementauskui yra galimybių pagarsėti, išaiškinus, kad Mačiūnas buvo tik eilinis Niujorko hipelis, Lenono ir Yoko Ono sugėrovas ir pan.

Gal čia naujas "fluxus" performansas - Lementausko pastangos aptapšnoti Mačiūną, pakeliui iš pareigų išmetant Meko centro direktorių. Nors pats Mekas teigė, kad be Kučinsko nebūtų ir centro. Manau, kad pats Mekas, perskaitęs Lementausko žodžius, labai greitai suvoks, kad jo centras su menais artimiausiu metu nieko bendro neturės, nes taps "tvarkos be teisingumo" ideologijos įgyvendinimo auka. Vietoj jo geriau būtų įkurti Amžinosios Rolando Šlovės muziejų su amžinąja ugnimi ir nacistiniu ereliu centriniame hole.

Kadangi Vilnius laikinai nebėra Lietuvos sostine, o tik eiline aptapšnota "skyle", o Mekas ir Mačiūnas yra visos Lietuvos, ne vien laikinai suprastėjusio Vilniaus, vertybės, tai gal rūpestį Meku ir Mačiūnu galėtų iš Lementausko rankų perimti Prezidentas V.Adamkus, kuris kartu su Vyriausybe, o jeigu reikia ir Seimu, tinkamai pasirūpintų šiomis nacionalinėmis vertybėmis. Pakeliui galėtų priglausti ir Gugenheimą su Ermitažu bei apginti juos nuo marksistinių jaunojo Paleckio atakų.

Galima nemėgti Zuoko, galima ieškoti būdų, kaip jam atkeršyti, - bet prie ko čia Mačiūnas, Mekas ir visas Gugenheimas su Ermitažu. Aptapšnojimui ar apsitapšnojimui galima rasti ir paprastenių dalykų.

15-os metų buvimo Seimuose jubiliejus ir šiandiena

Šiandien premjeras Kirkilas pakvietė mus, septynis Seimo narius, pažymėti tą faktą, kad nuo 1992 metų, kai pirmą kartą buvome išrinkti į Seimą prabėgo 15 metų. Be paties Kirkilo ir manęs, dar dalyvavo Antanas Stasiškis, Irena Šiaulienė, Justinas Karosas, Algimantas Salamakinas, Česlovas Juršėnas. Dar lyg pasiklydęs, sudalyvavo ir A.Brazauskas, kuris mane pamatęs, neslėpė savo negatyvaus požiūrio.

Gavome dovanų po neprastą fotoaparatą Canon Power Shot G9 (dabar reikės rūpintis, kaip deklaruoti tokią dovaną), išgėrėme po taurę raudono vyno ir skubiai išsibėgiojome, nes akivaizdžiai matėsi, kad Premjerą slėgė rūpesčiai ir nelabai gera nuotaika - pakeliui sutikau Romą Žakaitienę, pasirodo, tuo pat metu rinkosi socdemų Prezidiumo valdyba. Socdemams yra ką apmąstyti, - juokavau, kad tai, jog penkiolika metų Seimuose išgyvenome tik du konservatoriai ir net penki socdemai yra akivaizdus, įrodymas, kad ne socdemams tuos 11 metų, kuriuos socdemai per šiuos 15 metų buvo valdžioje, buvo sunku išgyventi.

Lietuvai sunku išgyventi ir šiuos paskutinius socdemų valdymo metus. Šiandien spaudos konferencijoje kalbėjau ir apie prastus reikalus susijusius su Ignalinos II bloko reikalais ir su aplinkosauginiais reikalais. Visur norėtųsi matyti Vyriausybės geresnį gebėjimą suvokti problemas ir jas efektyviai spręsti.

G.Kirkilo problema - per didelis pasitikėjimas vien tik viešaisiais ryšiais ir vienu dienraščiu. Tokiame poste vien tik viešais ryšiais pastatyta populiarumo užtvanka ilgainiui gali neatlaikyti neišspręstų problemų spaudimo, o kai tokia dirbtinė PiaRo užtvanka pralūžta, viską šluojančios bangos nebeįmanoma sulaikyti. Panašiai buvo 1999 metų pradžioje, kai iki to laiko aukštų G.Vagnoriaus reitingų damba, atsilaikiusi ir per Rusijos krizę, neatlaikė kelionės į Šri Lanką. Jai pralūžus, netrūkus ir pats G.Vagnorius traukėsi iš posto.

Kariuomenė, Prezidentas ir laisvė

Prieš kelias dienas rašiau, kad Rasa Juknevičienė pateikė rimtą kariuomenės problemų analizę. Nereikėjo ilgai laukti reakcijos. Vakar TV3 "Savaitės apžvalgoje" nuskambėjo kupini pasipiktinimo Prezidento V.Adamkaus žodžiai. Prezidentui akivaizdžiai įteigta tai, ką visa savo laida bandė įteigti TV3 - konservatoriai, atsieit, rezga sąmokslą prieš generolą V.Tutkų. Ir tai bus eilinė konservatorių "sąmokslo" auka: taip įvyko su Pociumi, po to su Grigaravičiumi, o dabar jau tariamai puolamas Tutkus. Nesvarbu, kad Rasa vardino konkrečias ir realias kariuomenės problemas: per mažas finansavimas (Lietuva su 1.2 proc nuo BVP gynybai ryškiai atsilieka ne tik nuo NATO reikalaujamų 2 proc, bet ir nuo kaimynų latvių ir estų); išsilavinę karininkai nemato karjeros perspektyvų, nes generolų kiekiu Lietuva lenkia visus NATO standartus ir todėl karininkai išeina į kitus darbus; pereidama prie profesionalios kariuomenės vadovybė visai užmiršo kiekvieno piliečio konstitucinę pareigą būti pasirengus ginti Lietuvos teritoriją ir t.t., o V.Landsbergis kalbėjo apie tai, kad Rusijai labai ryškiai militarizuojantis Lietuva kariuomenės reformomis silpnina savo gynybinius gebėjimus, - į visą tai Prezidentas atsakė tiesmukiška kritika Rasai, sakydamas, kad tie kurie drįstame kritikuoti , - "organizuotai, sistemingai užsiimame destruktyviu darbu, menkinant pareigūnų ir institucijų darbą". Antra, kad tuo užsiimama - arba sąmoningai norint sugriauti kariuomenės instituciją, arba populistiškai prieš rinkimus. Ir trečia, kad tiesiog norime pastatyti savo žmogų į kariuomenės vadus. O svarbiausia, kad visa kritiką tariamai paneigia tai, jog mūsų kariuomenę gerai vertina amerikiečiai, nes kviečia į įvairias misijas.

Ir negali suprasti, kaip tokį pasipiktinimą vertinti, - ar kad kariuomenė, skirtingai nuo daugelio kitų valstybės institucijų, tiesiog yra tobula ir Prezidentas tikrai galvoja, kad joje nėra jokių problemų; ar kad, paprasčiausiai, kariuomenė yra ta Prezidentui pavaldi institucija, kurios konservatoriai neturi teisės kritiškai nagrinėti; o gal Prezidentas tikrai yra savo patarėjų įtikintas, kad konservatoriai yra blogiečiai sąmokslininkai (teroristai) ir todėl reikia smerkti viską, ką jie pasako, ypač apie saugumą, kariuomenę ar teismus.

Kariuomenė gina mūsų laisvę ir pati kariuomenė gerai žino, kad konservatoriams kariuomenė simbolizuoja mūsų nepriklausomybę ir laisvę. Mes ypač jautriai žiūrime į bet kokius problemų debesis, besikaupiančius kariuomenėje ir apie tai atvirai kalbame. Nes iki šiol buvome įsitikinę, kad mūsų šalies laisvė, kurią gina mūsų kariuomenė, garantuoja mums ir laisvę laisvai reikšti savo nuomonę. Nesinorėtų matyti Lietuvos, kurioje iškovota ir ginama laisvė palaipsniui virstų "valdoma laisve" ar "valdoma demokratija" su nurodymais ką konservatoriai gali kritiškai analizuoti ir ko negali. Nes tada beliks tik paprašyti Prezidento patarėjų paskelbti sąrašą tų institucijų, kurias yra draudžiama kritiškai vertinti.

2007-11-24

Kalba suvažiavime

Šiandien vyko mūsų partijos suvažiavimas. Pasakiau kalbą. Atrodo, kad Vyriausybės veiklos vertinimas darosi jau daugelio komentatorių labai panašus: geriau bet kokia kitokia Vyriausybė, nei tokia, kokią dabar matome. Ką gi, galiu pajuokauti, - užteko mums nustoti ją remti, ir iš karto pasimatė visos jos silpnybės.

2007-11-22

Apie eroziją

Šiandien Rasa Juknevičienė, kariuomenės dienos išvakarėse, spaudos konferencijoje labai tiksliai išdėstė mūsų požiūrį į besiklostančias problemas kariuomenėje. Neturiu ką, prie to kas buvo pasakyta, pridurti.

Apie "kelio pabaigą"

Šiandien Seime diskutavome apie kitų metų biudžetą. Išsakiau tai kas labiausiai rūpi. Pateikiu visą savo kalbą:

"Noriu tarti keletą žodžių, kaip aš matau situaciją ir su kuo mes galime kitais metais susidurti, kai reikės gyventi pagal šiuo metu Seime svarstomą biudžeto projektą. Mano įsitikinimu, ekonomikos ir mūsų visos finansų sistemos perspektyvos nėra optimistinės. Pradėsiu nuo infliacijos ir su tuo susijusių problemų. Noriu kelti klausimą: ar apie tai kalbame rimtai, ar pasiduodame pagundai kalbėti, kad čia nėra jokių problemų, kaip premjeras sako, viskas kontroliuojama, visi procesai žinomi, matomi ir mes čia esame kažkokia ramybės sala, kurioje galime nekreipti dėmesio į tai, kas vyksta ir į tai, ką kalba daugelis, ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio ekspertų.
Iš tiesų, ligšiolinė valdžios laikysena, drąsus kalbėjimas, kad štai viskas gerai, viską kontroliuojame, man labai primena 1999 metus, apie kuriuos aš dar vėliau tarsiu keletą žodžių. O procesai, kurie vyksta ir Lietuvoje, ir Latvijoje, ir Estijoje, ir Bulgarijoje, visose šalyse, kurios yra Europos Sąjungos narės ir kurios vienintelės yra išlaikiusios savo nacionalinių valiutų pririšimą prie euro, yra labai panašūs.
Pirmas ir pamatinis dalykas, kurio negalime nematyti, tai totalinis darbo jėgos trūkumas, lemtas daugelio procesų. To padarinys vėlgi yra labai aiškus. Tai labai spartus darbo jėgos kainos augimas. Darbo jėgos brangimas ir yra pagrindinė didėjančios infliacijos priežastis. Infliacijos augimas lemia labai spartų eksportui skirtos produkcijos brangimą ir dėl to mažėjantį eksportą. Todėl didėja einamosios sąskaitos deficitas. Latvijoje ir Estijoje tai jau matosi, netrukus matysime ir Lietuvoje,
Ir visa tai, ypač tuo atveju, kai valiuta yra pririšta prie euro, o tai neleidžia jokių manevrų su pinigų politika, visa tai atveda prie eksporto žlugimo, ir su tuo susijusio spartaus BVP mažėjimo. O po to atsiranda bankrotai ir nedarbo augimas. Tokių atvejų ekonomikos istorija žino daug, tai nėra jokia naujiena. Noriu pastebėti, kad tai kalba daugelis užsienio ekspertų ir mūsų bandymai rodyti tariamą ramybę, mane kartais šokiruoja.
Noriu pacituoti vieno, nesenai iš interneto paimto teksto pavadinimą - „Lietuvos kelio pabaiga“. Estijai skirtas spalio mėnesio straipsnis vadinasi taip: Infliacijos šuolis Estijoje kelia klausimą apie tai, ar įmanomas “minkštas ekonomikos nusileidimas”. Ekspertai sako ir tai, kad kuo didesnis yra BVP augimas tokiomis sąlygomis, tuo greičiau yra artėjama į “kelio pabaigą”, į “kietą nusileidimą”. Taigi Premjero džiūgavimas, kad BVP auga po 10 proc., darosi panašus į “puotą maro metu”.
Tad iš tikrųjų susidariusi situacija, kurią mes matome ir kurią mato užsienio ekspertai, mus verčia kelti klausimą, ar mes, politikai, šią situaciją matome, ar mes galvojame, kaip to galima išvengti. Klausimas, kuris kyla šiandien, yra labai paprastas ir aiškus. Kokį kelia renkamės? Ar atvirai kalbame apie problemas ir apie galimą “kelio pabaigą”, ar elgiamės lietuviškai, tai yra taip, ką matėme 1999 metais – apie problemas nekalbame, kol neįvyksta griūtis.
Premjerai ir G.Vagnorius, ir R.Paksas 1999 metais ekonominės ir finansinės krizės akivaizdoje kalbėjo, kad viskas gerai, o po to ieškojo būdų kaip pabėgti. Vienas rado būdą kaip susipykti su Prezidentu, kitas, turiu omeny R.Paksą, kai palūkanos už valstybės galimybę skolintis nuo 8% pakilo iki 20%, sugalvojo, kad reikia atsistatydinti dėl „Mažeikių naftos“. Taigi, jeigu ir toliau girdėsime Ministro Pirmininko kalbas, kad Lietuvoje viskas gerai ir nereikia dėl nieko jaudintis, ir kad nėra jokių problemų su atlyginimų augimu po 20 proc. ir t.t., aš turėsiu kelti vienintelį klausimą –kokiu būdu ruošiasi pasitraukti Ministras Pirmininkas G.Kirkilas.
Gali kilti klausimas, ką bendro su tuo, ką aš kalbu, turi biudžetas ir mūsų balsavimas. Be abejo būtų gerai matyti biudžetą be deficito, taip kaip Latvijoje ir Estijoje, bet kitas klausimas, į kurį vėl mes turime labai sąžiningai atsakyti, ar nepatvirtinę biudžeto neprisidėsime prie to, kad to kelio pabaiga, apie kurią kalba užsienio ekspertai, dar labiau priartės. Ir noriu priminti, kad kalbame ne apie Vyriausybės kelio pabaigą, kas galbūt ir nebūtų didelis blogis. Kalbame apie ekonomikos ir finansų sistemos kelio pabaigą. O tai, kaip žinote, iš tikrųjų pačiu skausmingiausiu būdu atsilieps ne kam nors kitam, o patiems skurdžiausiems sluoksniams.
Šalia klausimo, kaip gyvensime kitais metais ir kaip gali klostytis infliacijos, einamosios sąskaitos, eksporto perspektyvos, yra dar vienas vis aštresnis klausimas susijęs su pinigais, kurį vakar svarstėme Europos Reikalų Komitete..
Vis aštriau ir aštriau kyla klausimas, kaip bus įgyvendinami, kaip bus iki 2010 metų užbaigti aplinkosauginiai projektai, kuriems buvo gauta Europos Sąjungos parama. Juos įgyvendinant nuo 2004 metų, projektai pabrango 40% ir kaip pasirodo, jau šiandien reikia rasti 880 mln. tų projektų pabrangimui padengti iš nacionalinio biudžeto. Vyriausybė rado labai paprastą būdą – ji protokoliniu sprendimu pavedė 40% šio pabrangimo padengti savivaldybėms, kas, mano įsitikinimu, yra visiškai neapgalvota ir nežinau, kur toks sprendimas nuves.
Dar vienas dalykas, dėl kurio mes taip ir neišgirdome aiškių atsakymų, tai kiek pabrangs tų projektų įgyvendinimas iki 2010 metų, kai tie projektai turi būti užbaigti, - jeigu per ketverius metus pabrango 40%, aš galiu prognozuoti, kad per sekančius trejus metus pabrangs dar 40%. Vadinasi, jei šiandien jau turime 880 mln. litų problemą, tai 2010 metais turėsime ne mažiau kaip 2 mlrd. litų problemą ir tą problemą turėsime spręsti nacionalinio biudžeto sąskaita. Nežinau, ar mes galime balsuoti už kitų metų biudžetą, jeigu iki balsavimo gruodžio pradžioje Vyriausybė nepateiks aiškių skaičiavimų, kokius resursus teks sutelkti iki pat 2010 metų, ir nepaaiškins, kaip ši problema bus sprendžiama.
Jeigu sprendimas bus toks, kokį dabar Vyriausybė priėmė savo protokoliniu sprendimu, kad 40% šios problemos turi padengti savivaldybės, kas reiškia, kad savivaldybės jau dabar turi surasti apie 300 mln. litų, tai iki 2010 metų ši suma gali išaugti iki 500 ar 600 mln. litų, - tai mes, gerbiamieji kolegos, iš tikrųjų stovime didelės problemos akivaizdoje. Ir jeigu vyriausybė neranda šiuo metu tos problemos sprendimo, o tik galvoja, kad ją galima nustumti toliau, tai mums toks kelias tikrai nėra tinkamas".

2007-11-21

Infliacijos perspektyvos

Radau įdomų blogą, pilną detalios informacijos apie ekonominę situaciją Baltijos valstybėse ir vieną tekstą(,, kuriame, kalbant apie Estijos infliacijos ir bendras ekonomines perspektyvas, nupiešiamas pakankamai graudus vaizdas. Lietuvos scenarijai šiame bloge piešiami panašūs. Receptai, kurie siūlomi pakankamai žiaurūs - pigios darbo jėgos įsivežimas.

Edward Hugh. Inflation Surge In Estonia Raises Questions About 'Soft Landing'
Baltic Economy Watch. October 8, 2007


"What I am suggesting is that there may well be other ways available to address the problem, even if they do involve "unconventional tools" and "out of the box" thinking. One of these unconventional measures would certainly be a flexibilising of the labour market through a significant and substantial opening to international migrant labour. In order to work this opening would have to be large scale, and should not simply be confined to skilled worker categories. At the end of the day, it is a question of which you prefer, to be flayed alive by systematic wage deflation (and all the problems of out migration that this might produce) or a rapid transition to a modern multi-cultural society. There are not many other options to play around with here I think. And time is pressing."

GRU sėkmė Lietuvoje

Vakarykštė Rūtos Grinevičiūtės "Paskutinė instancija" apie Abromavičiaus žūtį buvo įspūdinga. Labai akivaizdžiais faktais parodyta, kad ir Abromavičiaus žūtis, ir savanorių maištas pakaunėje galėjo tikrai būti GRU inspiruoti. Svarbiausieji veikiantys ta kryptimi asmenys - A.Butkevičius ir A.Paulauskas. Pratęsiant laidos mintį, galima teigti, kad Graužinienės komisijos išvados, jeigu jas Seimas patvirtins, bus eilinė GRU sėkmė.

2007-11-19

Energetika ir padorumas

Šiandien spaudos konferencijoje kalbėjau apie aktualijas, tame tarpe apie energetiką ir šią savaitę įvyksiantį biudžeto svarstymą. Kalbėjau ir apie padorumą.

Vėliau paaiškėjo, kad NDX siūlo visą nac. investuotojo formavimo procesą radikaliai pakeisti. Visa tai pateikta su tradiciniu storu propagandos kremo sluoksniu. Tos propagandos ir kontrapropagandos visame šiame reikale yra ryškiai per daug. Derybos vyksta tiesiog "lietuviškai" - ne kas ką įtikins dalykiškai, bet kas ką įveiks propagandoje. Tiesą sakant, tie pigūs ir primityvūs propagandiniai karai jau įkyrėjo iki koktumo. Žiūriu Jakelaičio "Forumą" ir galvoju, kad labiausiai trokštu elementaraus padorumo...

Susidaro vaizdas, kad Lietuvos valstybė su tokia valdžia, kokią turime, tiesiog yra nepajėgi tokio mąsto projektų aiškiai, skaidriai ir be propagandinių karų realizuoti. Kyla tiesiog paprastas noras pasakyti - gal tada ir nebandykime realizuoti, nes priešakyje dar derybos su lenkais, estais, latviais, o po to reaktorių tiekėjų parinkimas, o po to statybininkų parinkimas milijardinėms statyboms atlikti. Dar tik pradžioje viso proceso, o jau purvo iki kaklo. Verslas per daug galingas, Vyriausybė per daug silpna...

Tuoj atsiras naujas lietuviškas keiksmažodis - "kad tau atominę reikėtų statyti".

Gal visame šiame artėjime link visiško valdžios fiasko, kuris vadinasi derybomis, reikia stabtelėti ne savaitei, o bent keliems mėnesiams. Gal visi atvės ir bent kiek elementaraus padorumo sugrįš į visą procesą... Viskam yra ribos.

Dešinioji alternatyva abejingumui

Šiandien Bernardinuose pasirodė mano interviu, atsakantis į klausimą kam reikalinga Dešinioji Alternatyva.

2007-11-17

Gyvenimo sparti tėkmė

Gyvenimas taip sparčiai ir įtemptai bėga, kad net nepastebėjau jog jau 10 dienų nieko neparašiau į dienoraštį. Energetika, derybos su tautininkais ir su krikdemais, tame tarpe su krikdemais Adenauerio fondo viloje šiaurės Italijoje prie Como ežero, pokalbiai "Dešiniosios Alternatyvos" formate, artėjantis Tėvynės Sąjungos suvažiavimas, šiandieninis Tarybos posėdis tiesiog fiziškai nepaliko laiko kokioms nors dienoraščio mintims. Dabar po Tarybos posėdžio šiek tiek galiu atsipūsti. Per šias 10 dienų teko pasisakyti ir dėl energetikos, ir dėl policininkų. Šiandien Taryboje pabandžiau tarti keletą apibendrinančių žodžių.

2007-11-06

Energetika, energetika....

Pastarosiomis dienomis tenka daug diskutuoti ir kalbėti apie "trigalvio slibino" formavimą. Ateina lemiama stadija - jungiamų bendrovių turto vertinimas ir akcijų tarp valstybės ir privataus investuotojo pasiskirstymas. Vakar apie kai kurias nerimą keliančias viešai publikuotas žinias apie vertinimo rezultatus kalbėjau spaudos konferencijoje. Šiandien frakcija susitiko su ministru Navicku (čia susitikimo aprašymas) ir toliau aiškinomės. Kai kurie dalykai po mūsų pasakytų pastabų pagerėjo, tačiau negali pabėgti nuo bendro klausimo, kodėl vertinimo rezultatai taip lengvai keičiasi po to, kai politikai ar Vyriausybės nariai pasako pastabų. Ar galima pasitikėti tokiu vertintoju?